Leviathan'ın İç Kapak Resminin Sanatsal Analizi

03.09.2019  /  Jason Lieblang, Çeviri: Utku Özmakas

Thomas Hobbes’un 1651’de yayımlanan Leviathan’ının iç kapak resminde Abraham Bosse’nin imzası bulunuyor. Eserin alt yarısında, dengede duran egemen güçlerin çatışan simgeleri yer alıyor; soldaki amblemler monarkı işaret ederken, sağdakilerse kiliseyi temsil ediyor. Resmin merkezinde yurttaşların başına baktığı Hükümran Kral bulunuyor. Yapıt ilhamını, Rönesans’ta doğan anamorfik sanat biçiminden almış. 1600’lü yıllarda yaşanan Barok dönem, ayrıntılı, gerçekçi ve nesnesini birebir tasvir eden sanat eserlerinin güzel kabul edildiği bir dönemdi. Barok sanat, çarpıcı gölgelendirmeler ve doğal manzaralarla doludur; Leviathan’ın iç kapak resmi de bir bütün olarak eserin aksine gereken detayları içeriyor. Eserde lüzumundan fazla gölgeleme ve birebir tasvir olsa da, Barok’un hemen her boyutu pek çok imgeyle gözler önüne seriliyor. Bunaltıcı karmaşa ve çetrefillik ise Barok dönemi temsil etmiyor.

Merkezde yer alan Hükümran Kral, bedenin soyutluğundan ötürü ideal kralın gerçekçi bir imgesi değildir. Hükümran Kral’ın gölgelendirmeleri, üç boyutluluk etkisinin yanı sıra eller ile kafa arasındaki orantılılığın da bozulmasına yol açmış. Devletin korunmasını, sekülerizmin ve kilisenin ideallerini simgelemek üzere ön planda bulunan ellerin daha genişçe resmedilmesi gerekirdi. Kralın önündeki manzaranın oranları çarpık ve mevcut haliyle şehir arka plandan sökülüp alınmış gibi duruyor. Dolayısıyla kırsal alan ile şehir arasında tutarsız bir ölçeklendirme yapılmış.

 İki egemen gücü temsil eden simgeler, Barok’un özünü cisimleştiriyor; çünkü bunların çoğu gerçekçi ve çarpıcı bir biçimde gölgelendirilmiş. Hükümdarlık ile dine ilişkin ikonik imgeler, doğru bir biçimde oluşturulmuş ve her biri Barok standartlara uygun. Çağın unsurları mevcut olmasına rağmen, eser bir bütün olarak Barok sanatın mükemmel bir örneği değildir.

 

Yazının orjinali: https://blogs.ubc.ca/a1lieblang/2015/10/18/an-artistic-analysis-of-the-frontispiece-of-leviathan-2/

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top