Hakkımızda

 

ViraVerita[*] akademiye ve akademik dile hapsedilen teorinin sınırlarını zorlayarak yaşamın her alanına dair söz söyleyen farklı düşünsel karşılaşmaların zeminidir. 25 Kasım 2013’te yola çıkan bu disiplinlerarası ortaklık,  felsefe, sosyoloji, politik teori, hukuk, iletişim, psikoloji, antropoloji ve tarih gibi farklı alanların etkileşiminden oluşmakta; felsefe ve sosyal bilimlerin sorunlarına yeni ve çeşitli perspektiflerden bakabilmeyi amaçlamaktadır. 

ViraVerita, bir çevrimiçi yayın alanı ve bir e-dergiden oluşmaktadır. Çevrimiçi yayın alanında, teorik tartışmalara ve güncel sorunlara değinen, röportaj, deneme, çeviri ve eleştirilere yer verilmektedir. Yılda iki kere yayınlanan ViraVerita E-dergi ise disiplinlerarası etkileşimi hedefleyen hakemli bir akademik dergidir.

ViraVerita çevrimiçi yayın alanına gönderilen yazılar, yayın kurulu tarafından değerlendirilmekte ve her ay değişen iki site editörünün nihai kararıyla da yayınlanmaktadır.

ViraVerita, yazı yayınlamanın yanı sıra söyleşiler ve sempozyumlar da düzenleyerek felsefe ve sosyal bilimler alanlarındaki çalışmalara alan açan bir tartışma kültürü oluşturmayı hedeflemektedir. Etkinliklerin düzenleyicisi ViraVerita çevrimiçi yayın alanının yayın kuruludur ve ViraVerita E-Dergi'den bağımsızdır. 

Demir almak, yola çıkmak anlamına gelen Vira, hakikate,  Verita’ya bir sesleniştir. Farklı limanlardan geçerek yeni rotalar arayan bu yolculukta sizin de paylaşımlarınızı bekliyoruz... Yazılarınızı ve site ile ilgili görüşlerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz. 

 

ViraVerita.org Çevrimiçi Yayın Alanı Yayın Kurulu:

Alican Abut (Başkent Üniversitesi, Hukuk)

Eylem Yenisoy (Aksaray Üniversitesi, Felsefe)

Ezgi Demir Oralgül (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Gözde Kıral Uçar (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Psikoloji)

Gülçin Ayıtgu (Adıyaman Üniversitesi, Felsefe)

İlkay Özküralpli (Arel Üniversitesi, Sosyoloji)

Meriç Kükrer (Ankara Üniversitesi, Sosyal Antropoloji)

M. Murat Öngel (TOBB ETÜ, Hukuk)

Nisan Kuyucu (Ankara Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi)

Önder Kulak (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Özgür Uçar (Martin Luther University of Halle-Wittenberg, Felsefe)

S. Kerem Aslan (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, Felsefe)

Serhat Celal Birdal (Ankara Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi)

Sibel Kibar (Kastamonu Üniversitesi, Felsefe)

Sinem Önem Uçkan (Lille Üniversitesi, Felsefe)

Toros Güneş Esgün (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Ulaş Karadağ (İnönü Üniversitesi, Genel Kamu Hukuku)

Umut Şah (İstanbul Arel Üniversitesi, Psikoloji)

Yasin Durak (Ankara Üniversitesi, Sosyoloji)

Site tasarımı: Erdem Olcay

 

 


[*] Hem İtalyanca hakikat anlamına gelen verità hem de Latince  bir sıfat olan “herhangi bir şeye karşı, belli belirsiz bir korkuyla, dehşetle, hûşû halinde duyulan saygı” anlamındaki verita birlikte düşünüldüğünde Nietzsche’den bu yana, “hakikatin/hakikatlerin” gitgide artan bir şekilde belirsizleşmesi, bizi, “hakikat(ler)i arama, ondan yola çıkıp, ona doğru yol alma” çabamızda, bütünlüklü bir hakikate ve çoğul hakikatlere duyulan “korku dolu bir saygı”yla, “belirliyor”. Çağımız hakikati ve hakikatini yitirmiştir. Ama Badiou’nun da dediği gibi, çağımızın “hakikatlere” ihtiyacı vardır; “arayış” ve “yol” bunun içindir.

 

 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top