Sunuş

Özet

Bu sunuş yazısında, dergimizin 9. Sayısının dosya konusu olan “bilim” kavramına ilişkin felsefi ve siyasi sorunlar kısaca dile getirilmekte ve sorunların bu sayı kapsamında ele alınmasının öneminin altı çizilmektedir. Ardından, bilim kavramına ve bilimsel süreçlere ilişkin ağırlıklı olarak felsefi soruşturmaların yapıldığı dosya konusu kapsamındaki makaleler ve dosya dışındaki makaleler kısaca tanıtılmaktadır.

Anahtar KelimelerBilim, Bilimsel Devrimler, Teknoloji, İktidar, Değerler

 

ABSTRACT

In this preface, philosophical and political problems related to the concept of “science", which is the main subject of the 9th issue of our journal, are briefly discussed and the importance of addressing the issues are underlined. Then, both the articles on the subject of the special issue, which are mainly on philosophical investigations of the concept of science and scientific processes and the other articles are briefly introduced.

Keywords: Science, Scientific Revolutions, Technology, Power, Values

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top