Raewyn Connell ve Erkeklik Çalışmalarının Köşe Taşı Çalışması Olarak Erkeklikler (Kitap Değerlendirmesi)

Özet

Bu yazı feminist çalışmalar ve queer çalışmalarıyla beraber eleştirel toplumsal cinsiyet çalışmalarının önemli bir parçası olan erkeklik çalışmalarının köşe taşı olan bir kitabın, Raewyn Connell’ın Masculinities (2005) adlı ünlü çalışmasının Türkçe çevirisi Erkeklikler’i (2019) ele alıyor. Yazıda ilkin erkeklik çalışmalarının kurucularından ve en önemli isimlerinden biri olan Connell’ın çalışmaları arasında Erkeklikler’in yeri tartışılıyor. Ardından da Erkeklikler’deki başlıca tartışmalar ele alınıyor.

Anahtar Kelimeler: Toplumsal Cinsiyet; Raewyn Connell; Erkeklikler; Erkeklik Çalışmaları

 

Abstract

This article is about the Turkish translation of Raewyn Connell’s Masculinities (2005), Erkeklikler (2019), a book that is one of the cornerstones of masculinity studies, which is a part of critical gender studies altogether with feminist studies and queer studies. Here, firstly the place of Erkeklikler in Connell’s oeuvre, who is one of the founders and most significant names of masculinity studies, is discussed. Afterwards, the debates in Erkeklikler is discussed.

Keywords: Gender; Raewyn Connell; Masculinities; Masculinity Studies

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top