Sayı 6

#
6
2017/Kasım

ViraVerita Hakemli E-dergi olarak altıncı sayımızda, düşünce tarihinin en temel sorunlarından biri olan adalet kavramının çeşitli sosyal bilim disiplinleri tarafından incelenmesine alan açmaya çabaladık. Bireylerin birbirleriyle ve gruplarıyla, ailede, okulda, vatandaşlık ilişkilerinde; içinde yaşadıkları kente, doğaya ve diğer varlıklara yaklaşım tarzlarında belirginleşen sorunlardan biri olarak adalet kavramı; sosyal bilimler yazınının merkezinde yer almaktadır.

Adalet kavramının 'değer' ve 'hak' ile, başka bir ifadeyle, etik ve politik olan ile ilişkisini; yasa, özgürlük ve erdem kavramlarıyla olan bağını, ‘adaletsizlik’ olgusunun ortaya çıkış koşullarını, adalet ile karar verme süreçleri arasındaki ilişkiyi ve daha birçok konuyu tartışmayı amaçladığımız ViraVerita E-Dergi’nin bu sayısı ile sosyal bilimler yazınına katkı sağlamak istedik.

Bu sayı, Matthias Kaufmann’ın adalet ile adaletin ‘bin bir yüzü” üzerine ViraVerita’nın altıncı sayısı için kaleme aldığı bir önsöz ile başlıyor. Matthias Kaufmann bu önsözünde, adalet kavramının hukuk ve de özgürlük ile ilişkisini inceliyor ve özgür düşünce ile adalet arasındaki doğrudan bağın altını çiziyor.

Sonra gelen çalışmada Güncel Önkal, adalet kavramını tersten yani adaletsizlik olgusu üzerinden tartışıyor ve geç kapitalist toplumlarda “adaletsizliğin hükümranlığı”na karşı ortaya çıkan tavırları  inceliyor.

Matthias Donat ve Claudia Dalbert, sosyal psikolojik bir bakış açısıyla gerçekleştirdikleri özgün bir çalışmanın sonuçlarından hareketle adalet güdüsü kuramını kanıtlarla inceliyorlar.

M. Murat Öngel Türkiye politik tarihindeki meclis kararları ve hukuki süreçler üzerine bazı gözlemler ortaya koyuyor. Öngel, ortaya koyduğu analiz ile anayasa hukuku ve politika arasındaki ilişkiyi örnekler üzerinden tartışıyor.

Bu sayının son çalışmasında Müge Tepeyurt, Hegel’in ve Agamben’in pratik felsefelerinden hareketle tanınma ve adalet arasındaki ilişki üzerine kuramsal bir yaklaşım sunuyor.

İyi okumalar diliyoruz.

 

Editörler

Gözde Kıral Uçar

Özgür Uçar

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top