Yakov Petroviç Golyadkin ve Modern Yalan

Özet

Özet

Pascal Bonitzer’e göre modern yalan insanın bile bile kendisini kandırması durumudur ve Dostoyevski tarafından icat edilmiştir. Modern insanın en büyük problemi kendi kendisiyle kurduğu ilişkiden kaynaklanır. Dünyayı ve kendisini bu ilişkinin çerçevesinden gözlemler ve bu durumdan kurtuluşu yoktur. Dolayısıyla kendisi ve dünya hakkındaki fikirlerindeki yanılgılar bizzat kendisinden kaynaklanır. Bazen bu yanılgılardan kurtulmak için kendi kendisini kandırır. Çoğu zaman bu kandırmanın farkında olsa da değilmiş gibi yaşamak zorundadır.

Anahtar Kelimeler: Modern yalan, modern özne, ideoloji, Dostoyevski, ikiz.

 

Abstract

According to Pascal Bonitzer modern lie is the fact tha two/man deceives her/himself and invented  by Dostoevsky. The main problem of modern wo/man originates from the relationship with her/himself. S/he observes the outer world and her/himself from the framework of this relationship and there is no way avoid this situation. Therefore the mistakes about the outer world and her/himself originates from her/himself. Sometimes s/he lies her/himself in terms of getrid of these mistakes. Although in many times s/he is aware of the fact that s/he lies her/himself s/he must live as if s/he is not.

Keywords: Modern lie, modern subject, ideology, Dostoevsky, ikiz.

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top