Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Kararlarında Sınır Dışı Prosedürüne Tabi Çocuğun Yüksek Yararı: Usulî Güvenceler

Özet

 

 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kapsamlı ve özgün bir ilkesi olan ve ulusal ve uluslararası mahkemeler tarafından sıklıkla atıfta bulunulan 'çocuğun yüksek yararı' ilkesi tüm çocuklara koruma sağlamakla birlikte sınır dışı prosedürüne tabi tutulan çocuklara daha güçlü bir koruma sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, özellikle sınır dışı prosedürüne tabi tutulan çocukların söz konusu olduğu başvurularda çocuğun yüksek yararı ilkesinin içeriğini ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi’nin bu ilkeyi hangi standartlarla ve nasıl uygulandığını göstermektir. Bu amaçla önce teorik çerçevede sınır dışı prosedürlerine dahil olan çocuklar için yüksek yarar ilkesinin çocuğun hakları bağlamında gerçekleşmesini sağlayan maddi ve usulî standartlar, daha sonra usulî standartların Çocuk Hakları Komitesi kararlarında nasıl ele alındığı incelenmiştir. 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top