ViraVerita E-Dergi 6. Sayı Makale Çağrısı: "Adalet"

ViraVerita E-Dergi 6. Sayı Makale Çağrısı: "Adalet"

ViraVerita: Disiplinlerarası Karşılaşmalar Hakemli E-dergi

6. Sayı Makale Çağrısı: ‘Adalet‘

Düşünce tarihinin en temel sorunlarından biri olarak adalet; onun evrensel-göreli gerilimindeki konumu, ideoloji, din ve sanattaki görünümleri, tesisinin (ya da yeniden tesisinin) mümkün olup olmadığı ve daha pek çok yönden tartışılagelmiş, güncelliğini hiç kaybetmeyen bir kavramdır.

ViraVerita Hakemli E-dergi olarak, adaletin yoksunluğu durumunda ortaya çıkan meşrulaştırma mekanizmalarını ya da insanların adaletsizlik durumlarıyla nasıl ve ne yollarla başa çıktıklarını; adaletin 'değer' ve 'hak' ile, başka bir ifadeyle, etik ve politik olan ile ilişkisini; yasa ve erdem kavramlarıyla olan bağını ya da “çatışma sonrası” gibi süreçlerde ortaya çıkış koşullarını ve daha birçok konuyu tartışmayı hedeflediğimiz bu sayımızda katkılarınızla sosyal bilimler yazınını genişletmeyi hedefliyoruz.

Bireylerin birbirleriyle ve gruplarıyla, ailede, okulda, vatandaşlık ilişkilerinde; içinde yaşadıkları kente, doğaya ve diğer varlıklara yaklaşım tarzlarında belirginleşen sorunlardan biri olarak adalet kavramı; sosyal bilimler yazınının merkezinde yer almaktadır. Adalet kavramını, bu ve sorulabilecek daha birçok soru ve bakış açısı bağlamında tartışmayı amaçlayan ViraVerita Hakemli E-dergi’nin altıncı sayısında sosyal bilimlerin çeşitli alanlarından gelecek katkılarınızla, adaletin disiplinlerarası karakterini yansıtan bir sayı ortaya koymayı amaçlıyoruz.

Psikolojiden felsefeye, hukuktan siyaset bilimine, sosyolojiden uluslararası ilişkilere, antropolojiden tarihe; sosyal bilimlerin tüm alanlarından gelecek katkılara açık olan ViraVerita Hakemli E-dergi ekibi olarak, dosya konusu dışındaki yazı ve çevirilerinize de alan açmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

---

Call For Papers for 6th Issue of ViraVerita Peer-reviewed E-journal: ‘Justice’

ViraVerita is an interdisciplinary peer-reviewed e-journal. We are pleased to announce a Call for Papers for the next issue. We invite papers addressing the concept of ‘Justice’ from the perspective of related fields of Humanities and Social Sciences and in accordance with ViraVerita’s interdisciplinary character.

‘Justice’, as one of the most fundamental issue of the history of ideas, has been discussed with regard to its position in the tension between universalism and relativity, its appearance in ideology, religion or art, the possibility of its establishment (or re-establishment), and it has never lost its topicality in humanities and social sciences throughout the centuries.

            As a core notion and essential subject of social sciences, justice become most evident in the course of citizenship, individuals' relations between each other and with their social groups, in family and school life, and in the manner of their attitudes towards their living spaces, i.e. habitat, nature and other living beings.

            In our next issue, we also intend to discuss justice in some other contexts such as justifying mechanisms which could emerge as a consequence of injustice experiences and/or how people cope with these kind of experiences; relations between justice, ‘values’, and ‘rights’, in other words its relation with ‘ethics’ and ‘politics’, the relevance of justice to ‘law’ and ‘virtue’, and last but not least, the conditions of occurrence of justice in post-conflict periods.

The submission of other topics that consider Humanities and Social Sciences research for consideration is also welcome.

 

Deadline for the papers: Mai 15, 2017.

The issue will be published in the first half of 2017.

Submissions should be sent as well-developed essays of 3000-8000 words, including notes and works cited which should be prepared according to the APA Style Manual 6th edition. Please do not include the author’s name anywhere in the manuscript. Essays under review at other journals or previously published in any form will not be considered for publication in ViraVerita. Please also include an abstract with your submission.

 

All submissions will go through ViraVerita’s normal refereeing process. Please send completed papers to viraverita_edergi@viraverita.org

For previous issues see: http://viraverita.org/e-dergi

http://www.viraverita.org

 

* ViraVerita E-Journal welcomes article submissions and does not charge a publication fee. The journal is published online. Articles can be written in English, German, or Turkish.

ViraVerita E-Journal publishes original papers, review papers, conceptual framework, case studies, empirical research, and book reviews.

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top