Dünden Sonra: Post-ütopya ve Gündelik Yaşam (Göçebe Düşünce Derneği Kış Okulu, 4-5 Aralık, Res Publika, Ankara)

Dünden Sonra: Post-ütopya ve Gündelik Yaşam (Göçebe Düşünce Derneği Kış Okulu, 4-5 Aralık, Res Publika, Ankara)

Eski adıyla Arkhe Felsefe, yeni adıyla Göçebe Düşünce Derneği Şirince'deki yaz derslerinden sonra sene içinde de farklı şehirlerde etkinlikler düzenlemeye başladı. Bu etkinliklerden ilki, "Köpeklerle Felsefe" başlığıyla kasım ayında İstanbul'da, Müze Gazhane'de Elis Şimşon ve Emre Koyuncu'nun sunumlarıyla gerçekleştirildi. Göçebe Düşünce Derneği'nin Ankara'da gerçekleştireceği ilk etkinlik  ise "Dünden Sonra: Post-ütopya ve Gündelik Yaşam" başlığını taşıyor. 4-5 Aralık tarihlerinde iki gün boyunca sürecek kış okulunda Hüseyin Deniz Özcan, Toros Güneş Esgün ve Duygu Türk'ün dersleri yer alacak, etkinliğin son saatleri ise katılımcıların etkin bir şekilde dahil olabileceği bir soru-cevap/tartışma bölümüyle kapanacak. Ankara'nın yeni kamusal mekanlarından Res Puplika'nın ev sahipliği yapacağı derslere ek olarak mekanın sergi salonunda Yiğit Yüce ve Jennifer Rachel Dadyan’ın çok katmanlı işlerinden oluşan “Yaranın Örttüğü” başlıklı sergi ziyaret edilebilecek. 

Gündelik yaşam ve ütopya ilişkisi temelinde; Foucault’nun düşüncesiyle şimdinin etiğinin bugünün güncel şartları altında mümkün olup olmadığına, Arendt ve Ranciere’in politika felsefeleriyle ütopyaya karşı şimdinin inşasının imkanına, ütopyadan vazgeçişin gerekçeleri ve yarattığı potansiyel güçsüzlüğe ilişkin tartışmalara dahil olmak; ve yaratıcılığın yalnızca eserlerde değil fakat eseri taşıyan ve kuşatan malzemede de özsel bir boyut olarak var olduğu bir sergide duyumsamanın incelikli biçimlerini deneyimlemek isterseniz bu dersleri kaçırmamanızı öneririz. 

Etkinliğe katılmak isteyenlerin linkteki formu doldurup kaydolması gerekmektedir. Salona, etkinlik kayıt formunu dolduran ve erken gelen ilk otuz kişi (etkinliğe kayıt olan ilk otuz kişi değil, formu dolduran ve kontenjanı otuz kişilik olan mekanda kendine oturacak bir yer bulan otuz kişi) alınacaktır: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScc0ehl2h7gZoOAEUQYM1HH7uMH_u9E...

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/325326735720157

Ayrıntılı bilgi için: https://linktr.ee/gocebedusuncedernegi

 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top