Hakkımızda

 

ViraVerita[*] yaşamın her alanına dair devinen düşünsel üretimleri, iletişim teknolojilerinin olanaklarıyla her yere taşımayı hedef alan disiplinlerarası bir düşünsel ortaklık hayalinin ürünüdür. Kağıt kokusunun ve sayfalara dokunuşun eksikliği hissedilse de bu elektronik ortamda, statikleştirme ve homojenleştirme saplantısından sıyrılarak, farklılıklar arasında kurulabilecek bağlantıların verimine ulaşmayı ve çoksesliliği yakalamayı hedefliyoruz. Bu çok sesli ortaklık, akademiye ve akademik dile hapsedilen teorinin sınırlarını zorlayarak bir çok farklı konudan beslenen düşünsel karşılaşmaların zemini olmaya adaydır. Felsefe, edebiyat eleştirisi, sosyoloji, iletişim, psikoloji, sanat tarihi, politik teori, hukuk, tarih, antropoloji gibi farklı alanların etkileşiminden oluşan bu birliktelik; insan, toplum, sanat ve doğanın sorunlarına yeni ve çeşitli perspektiflerden bakabilmeyi amaçlamaktadır. 

ViraVerita, bir çevrimiçi yayın alanı ve bir e-dergiden oluşmaktadır. Çevrimiçi yayın alanında, özgün düşüncelerin yazım ve ifade çeşitliliklerini destekleyen, güncel sorunlara değinen, röportaj, deneme, çeviri, eleştiri ve etkinlik izlenimlerini içeren yazılara yer verilirken; yılda iki kere yayınlanacak hakemli ViraVerita E-dergi'de ise akademik yazımın zenginleştirilmesi, disiplinlerarası etkileşimlerin vurgulanması ve uluslararası düzeyde düşünsel karşılaşmaların sağlanması hedeflenmektedir.

ViraVerita çevrimiçi yayın alanında yer alan yazılar, önce yayın kurulunun onayından geçerek her ay değişen iki site editörünün nihai kararıyla yayınlanmaktadır. ViraVerita E-dergi ise makalelerin pdf olarak görüntülenebildiği ya da indirilebildiği, viraverita.org çevrimiçi yayın alanından bağımsız olarak işleyen, kendi akademik yazım ilkelerine ve değerlendirme sistemine sahip, siteden bağımsız sayı editörleri ve danışma kurulu bulunan hakemli, akademik bir dergidir. (E-dergi'nin künyesi için lütfen tıklayınız: http://viraverita.org/e-dergi/kunye)

Bağlantısal düşünmenin öneminin farkında olarak çeşitli alanlar arasındaki sınırların geçirgenliğine odaklanan ViraVerita, yazı yazma ve okuma ortaklığından başka, konuşma ve tartışma kültürünü besleyen söyleşi ve kolokyumlar düzenleyerek internet dışında da varolmayı hedeflemekte ve bu yolla  yeni üretimlere ve yeni isimlere açık olmayı önemsemektedir. Etkinliklerin düzenleyicisi ViraVerita çevrimiçi yayın alanının yayın kuruludur ve ViraVerita E-Dergi'den bağımsızdır. 

Ara vermeden demir almak, yola çıkmak anlamına gelen Vira, hakikate gönderme yapan Verita’ya bir sesleniştir. “Hakikate doğru yol almak” anlamındaki ViraVerita ile yolculuğumuz çeşitli anlamlara ve arayışlara doğru açılacaktır. Bu arayışın sürekli devinimi ve yeni karşılaşmaları gerektirdiğinin farkındayız; bu sebeple limanlarımız da rotalarımız da çeşitli... Bu yolculukta sizin de paylaşımlarınızı bekliyoruz... Yazılarınızı ve site ile ilgili görüşlerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz. 

 

ViraVerita.org Çevrimiçi Yayın Alanı Yayın Kurulu:

Alican Abut (Başkent Üniversitesi, Hukuk)

Çağla Karabağ Sarı (Hacettepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi)

Eylem Yenisoy (Aksaray Üniversitesi, Felsefe)

Ezgi Demir Oralgül (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Ezgi Ece Çelik (Dokuz Eylül Üniversitesi, Felsefe)

Gözde Kıral Uçar (Martin Luther University of Halle-Wittenberg, Psikoloji)

Gülçin Ayıtgu (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Meriç Kükrer (Ankara Üniversitesi, Sosyal Antropoloji)

M. Murat Öngel (TOBB ETÜ, Hukuk)

Nisan Kuyucu (Ankara Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi)

Önder Kulak (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Özgür Uçar (Martin Luther University of Halle-Wittenberg, Felsefe)

S. Kerem Aslan (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, Felsefe)

Serhat Celal Birdal (Ankara Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi)

Sinem Önem Uçkan (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Toros Güneş Esgün (Hacettepe Üniversitesi, Felsefe)

Umut Şah (İstanbul Arel Üniversitesi, Psikoloji)

Yasin Durak (Ankara Üniversitesi, Sosyoloji)

Site tasarımı: Erdem Olcay

 

 


[*] Hem İtalyanca hakikat anlamına gelen verità hem de Latince  bir sıfat olan “herhangi bir şeye karşı, belli belirsiz bir korkuyla, dehşetle, hûşû halinde duyulan saygı” anlamındaki verita birlikte düşünüldüğünde Nietzsche’den bu yana, “hakikatin/hakikatlerin” gitgide artan bir şekilde belirsizleşmesi, bizi, “hakikat(ler)i arama, ondan yola çıkıp, ona doğru yol alma” çabamızda, bütünlüklü bir hakikate ve çoğul hakikatlere duyulan “korku dolu bir saygı”yla, “belirliyor”. Çağımız hakikati ve hakikatini yitirmiştir. Ama Badiou’nun da dediği gibi, çağımızın “hakikatlere” ihtiyacı vardır; “arayış” ve “yol” bunun içindir.

 

 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top