ViraVerita E-Dergi 6. Sayı Makale Çağrısı: "Adalet"

ViraVerita E-Dergi 6. Sayı Makale Çağrısı: "Adalet"

Düşünce tarihinin en temel sorunlarından biri olarak adalet; onun evrensel-göreli gerilimindeki konumu, ideoloji, din ve sanattaki görünümleri, tesisinin (ya da yeniden tesisinin) mümkün olup olmadığı ve daha pek çok yönden tartışılagelmiş, güncelliğini hiç kaybetmeyen bir kavramdır.

ViraVerita Hakemli E-dergi olarak, adaletin yoksunluğu durumunda ortaya çıkan meşrulaştırma mekanizmalarını ya da insanların adaletsizlik durumlarıyla nasıl ve ne yollarla başa çıktıklarını; adaletin 'değer' ve 'hak' ile, başka bir ifadeyle, etik ve politik olan ile ilişkisini; yasa ve erdem kavramlarıyla olan bağını ya da “çatışma sonrası” gibi süreçlerde ortaya çıkış koşullarını ve daha birçok konuyu tartışmayı hedeflediğimiz bu sayımızda katkılarınızla sosyal bilimler yazınını genişletmeyi hedefliyoruz.

Bireylerin birbirleriyle ve gruplarıyla, ailede, okulda, vatandaşlık ilişkilerinde; içinde yaşadıkları kente, doğaya ve diğer varlıklara yaklaşım tarzlarında belirginleşen sorunlardan biri olarak adalet kavramı; sosyal bilimler yazınının merkezinde yer almaktadır. Adalet kavramını, bu ve sorulabilecek daha birçok soru ve bakış açısı bağlamında tartışmayı amaçlayan ViraVerita Hakemli E-dergi’nin altıncı sayısında sosyal bilimlerin çeşitli alanlarından gelecek katkılarınızla, adaletin disiplinlerarası karakterini yansıtan bir sayı ortaya koymayı amaçlıyoruz.

Psikolojiden felsefeye, hukuktan politik bilimlere, sosyolojiden uluslararası ilişkilere, antropolojiden tarihe; sosyal bilimlerin tüm alanlarından gelecek katkılara açık olan ViraVerita Hakemli E-dergi ekibi olarak, dosya konusu dışındaki yazı ve çevirilerinize de alan açmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz. Son yazı teslim tarihi 1 Mayıs 2016. E-posta:[email protected]

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top